Hogyan dekorálj: bármit, bármikor

Hogyan dekorálj bármit, bármikor

Hogyan dekorálj: bármit, bármikor

A dekorációról készült könyvekből a piacon kétféle van: az egyik tele képekkel, egyszerű vagy csináld magad dekorációkat mutatnak be. A másik komoly stílusbeli tudást átadó, de konkrét tippekkel aligha szolgáló. Amikor komolyan beleássuk magunkat a témába, az első csoporttal kezdjük, majd lassan áttérünk a másodikra, amikor már nem csak a végeredmény, hanem a hogyanok is érdekelnek bennünket. Ez a cikk egy más megközelítésből próbálja megfogni, ami abban segít, hogy Te hogyan dekorálj a magad ízlésére bármikor bármit, ehhez pedig aligha érdemes feltúrni a könyvesboltokat.

A lényeg

Bármilyen is a stílusod, vannak ökölszabályok, ezek egyike a szimmetria. A szimmetria harmóniára törekszik, a célja az, hogy kellemes legyen, kevésbé az, hogy látványos. Ehhez képest az aszimmetria inkább látványos akar lenni, mint harmonikus, és néha egészen zaklatott is lehet.

A képek szimmetrikusak, ahogy az alattuk lévő komód is. A lámpát azonban csak egy arany színű dekoráció kompenzálja, ettől válik izgalmassá, hiszen színben minden harmonizál, de mégis megbontja a szimmetriát a dekoráció.
Forrás: pinterest.com

Aztán szereti a szemünk az egyszerű geometriai formákat is, a kört, a négyzetet, a téglalapot, és mindent, ami befoglalható ezekbe.

Ezek a cikkek csak a részletekben segítenek, de a lakberendezés sokrétű, szaktudást igénylő folyamat. Kérd a segítségünket, hogy amíg mi a bonyolultabb technikai háttérrel foglalkozunk, addig Te elmerülhess az apró részletekben.
Szolgáltatásaink | Kapcsolat
Letisztultnak érezzük az összhatást, pedig elég sok dolog van a térben. Segít, hogy minden jól definiálhatóan különválik a fekete keretek miatt, és egyszerűnek érzékeljük a kerek tükröt, szögletes, négyzet asztalkát.
Forrás: pinterest.com

Mindemellett, ha harmóniát akarunk teremteni, akár szimmetriával, akár aszimmetriával, az ismétlés az, ami ezt a legjobban segíti. A kettő jó, a három még jobb, több már sok.

Az ismétlődést természetesen nem csak tárgyakra lehet érteni, hanem azon belül is. Nézd meg ezt a komódot, amin ismétlődik ugyanaz a minta tízszer. Lehet nem találjuk szépnek, de “rendben lévőnek” érezzük. A komód színe pedig ismétlődik a lámpán, a vázák egyikén és a fali festményen is. Itt a színeket ismételték meg. A vázák pedig ugyan három színben állnak itt, de a formavilág ismétlődik.

Ezeket figyelembe véve, alkalmazzuk ezt színekre, anyagokra és formákra is. Az ismétlés mindig harmóniát fog kelteni, az önállóan álló, sehová sem kapcsolt dolgok pedig mindig ki fognak ugrani a képből. Utóbbi, ha nem szándékos, fura hatást kelt, ezért ha nincs más megoldás, tegyük szándékossá és túlozzuk el, emeljük ki.

Oké, értjük, hogyan tovább?

Lakberendezőként nekem elsősorban a harmóniára való törekvés az egyik elsődleges szempont, ha otthont tervezek valakinek. Ha valahol órákat töltünk el, minél zajosabb a környezet, annál hamarabb elfáradunk, az otthonunk pedig töltődésre való. A harmónia pedig szimmetriával, ismétléssel és a dolgok lehető leginkább egyszerűvé tételével érhető el igazán.

A dekorációról sok embernek a vázák, fali képek jutnak eszükbe, holott a dekorálás megkezdődik a falak és bútorok színezésével, a megfelelő szőnyeg kiválasztásával és a hozzá illő díszpárnák összehangolásával. Egy dolgot elmozdítva a képletből, dől utána minden. Gondolkozz a dekorálásról tehát tömegekben és viszonyokban, ne pedig felületekben és részegységekben. Az “innen valami hiányzik” érzést sokszor az kelti, hogy más helyek tele vannak, az meg pont üres. Egyáltalán nem biztos, hogy az üreset kell még kitölteni, lehet a telepakolt többi helyet kell visszafogni.

Mire is való akkor a dekoráció pontosan?

A szó szerinti értelemben vett dekorok egyik legfontosabb ismertetője, hogy kötődsz hozzá. Vagy szépnek találod vagy szép emlékeid vannak róla, de legalábbis valamit hozzád tesz. Ha ezt nem teszi meg, búcsúzz el tőle, nem szolgálja már nálad a célját: nem dekorál, csak nyomaszt és a helyet foglalja.

A dekoráció a személyiségünket tükrözi leginkább. Amilyenek vagyunk, olyan az otthonunk is, még ha nem is a szó szerinti értelemben. Nagyrészt ezért vallanak kudarcot azok a próbálkozások, ahol gyökeres változást akarunk kialakítani, és a végén ugyanaz marad minden csak elforgattuk 90 fokban, mert nem tudunk kifordulni önmagunkból.

Amikor egy dekorációnak viszont célja van, olyankor inkább funkcionális, mint dekorációs szerepet tölt be. Lehet csak annyit ad, hogy optikailag nyújtja a teret, betölti vagy megtöri. A nagy, üres felületeknél érezzük néha, hogy szükség van ilyenre. Falaknál ezt megfelelő méretű és irányultságú képek képesek kompenzálni. De a gipszkarton álmennyezet, a fali világítások, a tapéta mintája is mind-mind képes optikailag hozzátenni vagy kompenzálni valamit. Gondolkodjunk tehát minden felületről egyrészről funkcionálisan, másrészről pedig dekorációs szempontból. Kell-e dekorálni? Szükség van oda valamire? Ha a válasz igen, próbáljuk megfogalmazni azt, hogy mi a bajunk az adott hellyel, ez sokat segít majd abban, hogy megtaláljuk a megoldást. Ha túl sötét, nyomasztó, több fényre vagy világos dekorációkra van szükség. Ha nagyon kiugrik valami a térből, társakra van szüksége színben, mintában. Ha valami túlságosan beolvad, világítsuk meg. Ha kiugrik, vonjuk el róla a figyelmet más kiugró dologgal.

Ennek az organikus fali dekorációnak is van iránya, kissé átlósan, de függőlegesen vezeti a szemünket. A mellette lévő ajtó keretek pedig egészen határozottan függőlegesen magasítják a teret. Jó példák arra, hogyan lehet finoman és határozottan irányokat szabni egy térben.
Forrás: pinterest.com
No Comments

Post A Comment