26 nov Miért rémálom egy kivitelezés? – 3. Az elvárásokról
Fibinger Zsuzsa
Segítségre van szükséged lakberendezéssel kapcsolatban?
Munkáimból
Miért rémálom egy kivitelezés?
Következzenek a kicsit elvontabb, de ugyanolyan fontos, a kivitelezés teljes egészét, átfogóan megkeserítő tényezői:
3.) Irracionális elvárások, a lehetetlen megkísérlése
Mindenkinek vannak irracionális elvárásai. Te szeretnél konfliktus mentes kivitelezést, a kivitelező sok pénzt, a tervező alkotói szabadságot, a szomszéd meg csendet. Aztán mindenki felébredt a kockás pizsamájában. Szerinted mennyire racionális elvárás egy kivitelezőtől, hogy olcsón dolgozzon, szépen, precízen és még garanciálisan is? Mennyire racionális elvárás, hogy ha valakivel rosszul kommunikálsz, értse, amit mondasz neki? Az, hogy a tervező kitalálja a gondolataidat? Az, hogy ezt az egészet helyetted megcsinálja valaki?
A legtöbb gondot jellemzően az okozza, ha egy elvárás láthatatlan. Igazából nincs kimondva, de mégis mindent irányít. Lehet ez egy határidő, lehet ez egy költség keret és lehet ez bármilyen más elvárás is. Van, hogy kimondásra kerül, még sincs ellenvetése senkinek. Valójában azonban elfogadva sincs.
A rossz hír, hogy a saját irracionális elvárásainkért mi vagyunk a felelősek, de a következményeit mindenképpen mi viseljük. A felelősségről bővebben az ötödik részben írok, de fontos, hogy az elvárások csak elvárások. Nincs sem igazságtartalmuk, sem a valóságot nem tükrözik. Ugyanolyan tippek, mint bárki másé. Az, hogy valóban elkészül valami határidőre, csak akkor tudod meg, ha letelt a határidő. Az, hogy a költségvetésen belül maradtál-e, az utolsó tétel megvásárlása után derül ki. Vannak mutatók, tartsd magad valamihez, de a saját érdekedben tartsd fenn a tévedés lehetőségét.
Egy kivitelezés nagy része nem rajtad múlik, semmilyen szinten nincs kontrollod a történések felett. Mondhat bárki bármit, ettől ez még így van. Kergetheted magad illúziókba, hogy ha mindenkit minden nap ellenőrzöl, kikérdezel, akkor majd jó lesz, de a dolog vége, hogy teljesen ki vagy téve a neked dolgozó erők szakmaiságának és jó szándékának. És van, hogy ezek jó szándékának összessége is katasztrófához tud vezetni külső, láthatatlan tényezők miatt. Lehet olyan, hogy ami eddig simán és olajozottan működött, elromlik.
Egy eset:
Nehéz egy tanulságos esetet is leírni, hiszen annyira sok ilyennel találkozok, a mikro döntésektől az egész projektet átívelő önámításokig. Az egyik leglátványosabb eset azonban az a projekt volt, ami az eredetihez képest hatszor (igen, 6) annyi ideig tartott, háromszor akkora költségvetésből készült, mint ahogy az ügyfelem előre gondolta. Engem is meglepett, mennyire extra bonyolulttá vált az egész, ahogy telt az idő, és pontról pontra hullott szét minden terv és elvárás. Nem ennyire extrém eset, ahol a költségvetés négyszeresére duzzadt, a kivitelezés időtartama pedig háromszorosára.
Tanulság:
Ezt mindenki, kivétel nélkül mindenki alul lövi. A költségvetést legalább úgy, mint a határidőt. A másik fontos tanulság pedig az, hogy légy nagyon rugalmas a saját megbízhatatlan tippjeiddel, és rengeteg fejfájástól kímélheted meg magad. A valóság ugyanis mérföldekre eshet attól, amit szeretnél.
Mi történt utána:
A projekt lezajlott, egyetemlegesen az összes projekt résztvevő le lett harcolva, és a végén mindenki keserű szájízzel távozott.
Megelőzhető lett volna?
Valójában meg, ha mindenki a valósághoz igazítja az elvárásait, de ez így utólag nézve annyira lehetetlennek tűnik, hogy nem. Ez a szintű illúzió nem lerombolható. Amikor mindenki ennyire vak a realitásra (én is az voltam), akkor úgy hiszem, hogy nem. Talán, ha mindenki két lábon áll a földön és szól, hogy nem oké, ami nem oké.
Néhány jó tanács:
- Érdemes időnként a saját indítékaidat is felül vizsgálni. Ha egy elvárás irracionális, mennyit áldozol még azért, hogy igazad legyen, és mi az pont, ahol felismered, hogy vannak dolgok, amiket nem lehet? És kérdés, hogy miért nem lehet?
- Nézd meg, hogy mi az a tényező, ami irracionálissá tette az elvárásod? Lehet a tapasztalat hiánya, lehet, hogy egy elérhetetlen álomkép? Tudod orvosolni, meg tudod haladni?
- Miért mondanak neked nemet az emberek valamire? Mi a motiváció? Az mennyire reális?
- Miért nem mondanak nemet az emberek, amikor valójában nemet gondolnak? Lehet érdemes lenne megvizsgálnod, mennyire tudsz nemet elfogadni. Persze az is lehet, hogy nem te vagy az oka (ettől még te kapod a láthatatlan nemet, az eredménnyel neked kell kezdeni valamit).
- Készülj fel a legrosszabbra és bízz a legjobbakban.
A következő részben a tapasztalatokról, a tudásról és ezek határairól írok, amik szintén trükkösek tudnak lenni.
Látványtervezés, tervezés
Gondolkozzunk előre, tervezz és tájékozódj. Ha szakmai segítségre van szükséged ebben, nézz körül szolgáltatásainkban.
No Comments