16 nov Hogyan válassz csempét kis fürdőszobába?
A kis fürdőszobák egészen más csempéket igényelnek, mint a közepes vagy nagyméretűek. Lakberendezőként sokszor szembesülök azzal, hogy az óriási választékok, amik a piacon kaphatóak, azok jó, ha negyede alkalmas kis fürdőszobába. A meglepő azonban az, hogy pont azokat a típusokat lehet leginkább elérni, ami egyébként sehová sem igazán jó, kisebb méretű fürdőszobákba pedig különösen alkalmatlan. Nézzük tehát, mi az a szín, forma, stílus, amit semmiképpen sem, aztán rátérünk arra, hogy mi az, ami viszont biztonságos választás.
A kis fürdőszobák hasonlóan működnek, mint a WC-k, a legtöbb szabály arra is érvényes. Méret szempontjából az, ami 4 négyzetméter, kis fürdőnek számít. Ide értendő a nagyobb fürdő is, amiben mosókonyha és egyéb funkciók is vannak a fürdés mellett, hiszen minden, ami beépül, kisebbíti a teret.
Mit ne?
Nem minden szabály ökölszabály, hiszen ezektől eltérni mindig el lehet, sőt néha érdemes is. De ha nem értünk hozzá, nem tudjuk, jobb lenne-e vele az összkép, ha eltérünk, ezek nagyon jó biztonsági szabályok, amik segítik a választást. Még ezen szabályok betartása mellett is rengeteg lehetőség van, így ne féljünk, hogy nem lesz elég egyedi, amit ezek alapján megalkotunk.
1. Bordűrt inkább ne
A bordűrök, lisztellók vagy dekor csíkok akkor működnek, ha azok körbe érnek. Kicsit gondoljunk rá úgy, mint egy kép keretére, ha abba a keretbe belelóg valami, megszakítja valami, akkor értelmét veszíti. Pontosan így működik a bordűr is, és kis fürdőszobákban még kevesebb az esélye annak, hogy akár egy falon is, de végig lehet vinni egyenletesen anélkül, hogy bármi belelógjon.
2. Nagy fugákat kerüljük
Emiatt a kisebb méretű csempék és a nem élvágott (rettifikált) csempék is inkább kerülendők. Vannak stílusok, ahová ez kell, például a mediterrán, de ha elegánsat vagy modernet szeretnénk, akkor kerüljük a nagy fugát. A nem élvágott csempékkel a gond az, hogy hiába tesz a burkoló 3 mm-es fugát közé, mire kitölti, 5 mm lesz belőle az íves élek kitöltése miatt. A nagy fugákkal pedig összességében az a gond, hogy raszter hálót csinálunk vele minden felületre, és ettől még szűkebbnek fogjuk érezni a teret. Ha van rá lehetőség tehát, 2 mm-es fugát (vagy kisebbet) rakjunk és legalább 30 cm-esek legyenek a lapok bármelyik irányban, de a 60-as még jobb. DE…
3. Ne tegyünk túl nagy lapokat se
Ez inkább biztonsági játék, mert vannak esetek, amikor igenis jó lehet a nagy lap kis fürdőbe, de ezek már komolyabb tervezést igényelnek. A nagyobb lapok nagyobb tereket igényelnek, és kis fürdőkbe csak nagyon meghatározott módon képesek működni. Az egyik legnagyobb nehézsége a felrakása, hiszen, ha minden lapot vágni kell, annak formája-mintája nem tud érvényesülni, akkor meg ugye nincs értelme nagy lapoknak. A legnagyobb, amit egy kis fürdőbe érdemes felrakni, azok a 90-es szélességű, de keskenyebb lapok. A padlóra 6 négyzetméter alatt ne rakjunk 90×90-es lapokat, és ha beépített a zuhany, a leejtés miatt lehet egészen kis méretű lapokban kell gondolkoznunk.
4. Erős kontrasztokat kerüljük
Csak hogy pontosan értsük, nem az erős színeket, hanem a kontrasztokat érdemes kerülni kis fürdőszoba esetén. A kontrasztok valóban mélységet képesek teremteni, de ezeket nem mindegy, hogy hogyan használjuk. Ezért, ha nem értjük pontosan mi mit okoz, egyszerűbb, ha nem használjuk. A választott burkolatok között néhány árnyalat eltérés természetesen lehet, és jót is tesz. A kontrasztokkal a baj alapvetően az, hogy törik a teret, mélységet képezhetnek ott, ahol ez nem segíti a térérzetet, hanem inkább rontja.
És akkor mit is válasszunk és hogyan?
Rengeteg jó választás létezik, így ezeket a szabályokat már nehezebb felállítani, és csak egy kis részét fedik le annak, ami jól mutathat. Ami fontos, hogy minden esetben figyeljünk arra, hogy mik az adottságok a fürdőszobában, milyen funkciók épülnek be. Lesz-e az adott funkció felett-alatt bármi más, ami rátakar a csempére. Ezek mind-mind befolyásolják a burkolatot.
1. Zsúfolt falrészre egyszerű csempét
A mosdók zsúfoltabb felületek, a kád, a WC általában kevésbé. Ha nyitott polcokat tervezünk valahová, esetleg szekrényeket, az már zsúfoltnak számít a kis tér miatt. Ezekre a felületekre egyszerű, akár egyszínű burkolattal gondolkozzunk. Itt nem, vagy alig érvényesülnek minták, a félbevágott minták pedig nem mutatnak jól.
2. Egybefüggő felületek
A nagyobb felületek, amiket semmi nem töri meg, sajnos kis fürdőszoba esetén hiánycikk, de ha van lehetőségünk, ezek lehetnek dekoratívabbak. Sajnos ebbe nem tartozik bele a zuhanynak az a fala, amin a csaptelep és polcok vannak. Cserébe a szabad falak igen, ezek lehetnek mintásak.
Domború, 3D csempékkel burkolhatjuk a zuhanynak azt a falát, amin a csaptelep van, ezek nem annyira erős hatások. Viszont itt figyeljünk arra, hogy a domború csempére nehezebb az egyenes csaptelepeket rárakni.
3. Falanként vagy csíkonként?
Ez már inkább egyéni ízlés kérdése. Minimalista, modern stílusokban inkább falanként váltsunk burkolatot. Klasszikusabbaknál vízszintesen praktikus elválasztani, a mediterrán szereti a csíkokban változó, sokféle burkolatot. A falanként változó elegánsabb, a csíkonként változó burkolat mindig játékosabb, jobban tördeli a teret, ezért ezeket a váltásokat csak olyan falaknál érdemes használni, ami nem zsúfolt vagy zajos.
4. Világos színek
Ezekkel nem lehet egy kis fürdőnél mellé lőni. Számít azonban a világítás is, van-e ablak, mennyi fényt ad. Világosabb, napsütötte fürdőkben megengedett a sötétebb burkolat is, de általában az a tapasztalatom, hogy a legtöbb fürdőszoba utolsó gondolatként a legsötétebb, legeldugottabb helyen van a lakásban. Tehát világos színekben, esetleg telített színekben gondolkozzunk, és kerüljük a nagyon sötét burkolatokat.
5. Meleg színek vagy fények
Mivel picike a helyiség, így érdemes komfortosra csinálni. A hideg színek mellett mindig jobban fázunk, ezért inkább melegebből érdemes válogatni. Ha lehetséges, meleg fényt válasszunk ide. A világoskék, a világos zöld és sárga hideg, ezeknél mindig gondoskodjunk valamivel, ami kompenzálja, ha mégis ilyen színekből dolgozunk.
Összességében tehát, ami fontos egy kis fürdőszobánál vagy WC-nél, hogy ne egy barlangot csináljunk, és lehetőség szerint ne a fugákkal dekoráljunk, hanem a csempével. Ha viszont dekorálunk, akkor azt ne dugjuk el semmi mögé.
No Comments