Nappali alaprajz

Dorogi Zsuzsa lakberendező

Dorogi Zsuzsa
2025. július 8.

NAPPALI LAKBERENDEZÉSE lépésről lépésre I. rész

Felmérés

Ebben a cikksorozatban szeretném neked megmutatni, hogy hogyan kell egy nappalit megtervezni lépésről lépésre. Egy nappali lakberendezése lehet nagyon egyszerű és végtelenül bonyolult feladat is függően attól, hogy mik a lehetőségek és mik az igények.

A nappali lakberendezésének fő lépései a felmérés és felszerkesztés, a funkciók elhelyezése, a tényleges elrendezés kialakítása, majd a stílus és világítás véglegesítése. Elsőre nem hangzik annyira bonyolultnak, és valójában tényleg nem is az, de vannak buktatók, amivel sokszor találkoztam ügyfeleimnél, ezekre is ki fogok térni.

Miért osztom meg a szakmai titkokat veled? Mert egyrészről valóban nem bonyolult, nincs benne semmi titok. Másrészről a szakmai tudás nem egy leírható vagy megtanulható dolog, sajnos nincs az a mennyiségű cikk, amiben le tudnám neked írni, amit tudok. Valószínűleg azért szeretnéd megtervezni te a saját nappalidat, mert korlátozottak a lehetőségeid, és nincs más választásod. Vagy magad is lakberendező vagy és tanulni, fejlődni szeretnél. A másik pedig az, hogy a szakmai tudás a lakberendezőknél a munka kb. 10%-át teszi ki. Ez a munka nem attól bonyolult, hogy a tudást nehéz megszerezni, hanem a tapasztalatot. Ahhoz pedig, hogy valaki sikeres legyen ebben a szakmában, rengeteg más területen is kiemelkedőnek kell lenni: szervezettség, szoftveres tudás, kommunikáció, vállalkozás ismeretek, színek, művészetek és még sorolhatnám. Úgyhogy kezdjük is az alapokkal!

Mire lesz szükséged?

  • kockás vagy sima papír
  • ceruza vagy rotring
  • radír
  • vonalzó
  • mérőszalag

A legnagyobb buktató a felmérésnél két dolog szokott lenni:

 

1.  Nincs minden felmérve

2.  Tervezés helyett skiccelés

A jó nappali lakberendezése a stabil alapokkal kezdődik

Az első buktató, amivel mindig szembesülök, azok az olyan felmérési rajzok, amik félinformációkat tartalmaznak. A felmérés az egyik legfontosabb lépés bárminek a megtervezéséhez. Nem, nem elég a felét felmérni, meg majd hozzárakjuk a többit utána. Nem elég skiccelgetni, mert sajnos sületlenségekhez vezet. Vedd a fáradtságot és rajzold le a nappalid alapterületét, és ne hagyd ki a falvastagásokat sem. Legjobb egyébként kockás lapra, és A5-ösnél ne legyen kisebb. Az arányok nem számítanak most még, csak azok a vonalak legyenek meg, amikre tudsz majd méreteket felvinni, maguk a méretek majd kiadják az arányokat, amikor méretekkel együtt felszerkeszted. Fontos, hogy a lap szélein hagyj el annyi helyet, hogy legalább 2, de inkább 3 méretvonal ráférjen majd. A vonalzóra nem lesz szükséged a felszerkesztésig.

Érdemes felmérni akkor is, ha van építészeti alaprajz? Mindenképpen, hiszen egy tiszta alaprajzon sokkal könnyebb tervezni. Ráadásul lehetnek eltérések a megépített valóság és az építészeti alaprajz között. Ha nincs, akkor a felmérést kihagyhatod, de a felszerkesztést mindenképpen meg kell csinálnod.

Tipp: ha egyben van a konyha és az étkező is a nappalival, mindenképpen szerepeljen a felmérésben az is.

Valahogy így kell kinéznie :

 

Üres alaprajz nappalihoz

Nyílászárók felrajzolása

A következő lépés, hogy rajzoljunk be minden nyílászárót, amink van.

  • Ablakoknál és ajtóknál is figyeljünk arra, hogy van-e fal mellette vagy közvetlenül a fal sarkától indul
  • Az ajtóknál rajzoljuk be a tokokat is, ha vannak
  • A nyílások iránya fontos az ajtóknál, rajzoljuk be azokat is
  • Ha nem az adott helyiségben tervezünk (el kell jönnünk onnan utána), mindenképpen jelöljük, hogy a vastag falaknál az ajtó síkja hol van, mert ezeket könnyű elfelejteni utólag

 

Üres alaprajz nyílászárókkal nappalihoz

Nem kell még mindig, hogy arányos legyen. A méretezett rajznál majd látni fogod, mennyire össze-vissza van és köze sincs a valósághoz. A felmérés leírását szolgálja ezen a ponton. A felszerkesztett alaprajz majd méretarányos lesz.

Az én rajzomon sok részletinformáció nincs rajta, mert az évek alatt megtanultam gyorsan felmérni és tudom, hogy mire kell figyelni. Mindig fotózok is, így például nem kell azzal foglalkoznom rajzolás közben, hogy az ablakok egy vagy több szárnyúak, az ajtók tokja hol van, stb. Ezeket azért javaslom neked, hogy felírd, felrajzold, mert ezek hibaforrásokká válnak később, amikor tervezel.

Fűtés, hűtés és nem bontható elemek

Ezeket is rajzoljuk be, ilyenek lehetnek:

  • radiátorok, fűtőtestek
  • klíma
  • kandalló és kémény
  • minden, amit most nem szeretnél elbontani, ilyen lehet pl. a padlóburkolat és annak váltása vagy konyhaszekrény, stb.
  • meglévő elektromos kiállások, ha azok a felújítás részét nem képzehetik semmiképpen
  • gázcsövek, fűtéscsövek
  • lépcsők, födémben eltolások
  • gipszkarton álmennyezet, ha nem lehet bontani (szaggatott vonallal érdemes berajzolni)

Nem szükséges ráírni, mi micsoda, hiszen pontosan tudni fogod, hogy mi van rajta, főleg, ha lefotózod vagy ott vagy a helyszínen. Ha valamit írni szeretnél, belülre írd, hogy a méretezést ne kelljen keresztül írkálnod.

Üres alaprajz radiátorokkal nappalihoz

Az én rajzomon nem szerepelnek elektromos kiállások, mert nem szeretném, ha megkötnének a tervezésnél. Ha teljesen át kell húzni az elektromos hálózatot, ne töltsd vele az időt, hogy megméred. Csak akkor mérd meg, ha nem lehet hozzányúlni és kell, hogy a tervezésnél figyelembe legyen véve. Ha módosítható, akkor sem kell ezen a ponton mérni, majd utólag, amikor megvan az ideális elrendezésed, visszatérsz és megméred. Ha nem tudsz visszajönni, fotózd le és jelzésszerűen rajzold be.

Méretek hozzáadása

Most jön a mérés és a méretek felírása. Húzz mindenhova egy vonalat a teljes méretnek és húzz egy másikat a nyílászárók méreteinek. Ez azért jó, mert így biztos, hogy nem hagysz ki semmit. Még mindig nem kell a vonalzó, fontosabb, ami nagyon fontos, hogy olvasható legyen.

  • Mérd meg a falak távolságát
  • Mérd meg az ajtók falsaroktól való távolságát és szélességét, ne felejtsd el megmérni a magasságát és a tokok szélességét sem
  • Az ablakoknál ugyanúgy mérd meg a falsarkoktól való távolságát, szélességét, magasságát és a parapet magasságát is (padlótól az ablak aljáig)
  • Radiátorok szélességét, mélységét, falsarkoktól vagy ablakoktól való távolságát
  • Kandalló és kémény méreteit
  • A klímák általában szabvány méretűek, így ezeket csak akkor kell nagyon pontosan felmérni, ha körbe szeretnéd építeni, különben elég a közepét megmérni
  • A belmagasságról ne feledkezz meg
  • Természetesen minden nem bontandó elemet is meg kell mérned

 

Tipp: A falak és nyílászárók méreteit mindig a rajzon kívül próbáld meg felírni, a részlet méretek el fogják foglalni a belső részt

Felmért alaprajz nappalihoz

Látszik is, hogy az előző rajznál a ajtót elrontottam, mert falsarokra rajzoltam, pedig ott van 26 cm.

Az is látszik, hogy semmi köze az arányoknak a valósághoz, hiszen a 87 cm-es terasz ajtóm óriási, a mellette lévő 76 cm-es falszakasz pedig icuri-picuri lett. A lényeg az, hogy legyen hova írni a méretet, hiszen most jön a felszerkesztés, amihez ez a rajzot használni fogod.

A nappali felszerkesztéséhez szükséges méretrányok

Vedd elő a vonalzót és egy tiszta lapot. Érdemes A4-esnek lennie, így könnyen tudod fénymásolni, hogy legyen több példányod, amin majd tervezhetsz.

Beszélnünk kell a méretarányokról, de a jó hír, hogy ezt csak egyszer kell elovlasnod, utána soha többet nem kell ezzel foglalkoznod.

Egy sima vonalzóval a legegyszerűbb 1:100-as méretben rajzolni, hiszen 1 cm az egyenlő 1 méterrel. Azonban egy nappali esetében olyan picurka lesz, hogy nem fogsz tudni benne tervezni rendesen. Ahhoz viszont, hogy el tudd dönteni, hogy melyik méretarány fér rá a papírodra egyben, meg kell keresned a legnagyobb méretedet. Az én felmérésemen ez 7,28 m.

Szeretném, ha ráférne egy A4-es papírra, hiszen fénymásolni azt a legegyszerűbb otthoni körülmények között. Tehát a legnagyobb 7,28 m-es méretemnek (plusz falaknak) bele kell férnie az A4-es lap nagyobb hosszába, ami 29,7 cm. A falakra 40 cm-t számolok két oldalon, úgyhogy 728 cm + 40 cm az 768 cm az, ami el kell, hogy férjen rajta. Megnézem a laphoz az arányait.

29,7 cm / 7,68 m = 3,87

A kerek egész számot vesszük csak figyelembe, ez azt jelenti, hogy harmadára kicsinyítve fér bele a legjobban (ez 1:33,3-as méretarányt jelent). Mielőtt megijednél, nem kell osztani semmit, mindent csak szorozni fogunk, mert sokkal egyszerűbb. 7,68-at megszorozva 3-mal az 23,04-et ad. Ez 23,04 cm lesz a papíron.

Ez nem egy szabványos arányítás. 2-vel osztva (vagy ahogy az előbb is írtam, szorzod) 1:50-hez arányt kapsz. Ilyenkor 2 cm a rajzon 1 m a valóságban.

1:25-ötös aránynál 25-tel osztod (vagy 4-gyel szorzod) és 4 cm lesz 1 m.

1:20-asnál pedig 20-szal osztod (vagy 5-tel szorzod) és 5 cm lesz 1 m.

Miért lehet szorozni osztás helyett? Nem lehet, mással kell osztani és mással kell szorozni. Ha osztani szeretnél, akkor az arány második részében szereplő számmal kell. Ha szorozni szeretnéd, akkor annak a 100-hoz viszonyított osztójával kell. Tehát 1:25-ös aránynál

7,28 m / 25 = 0,2912 m = 29,12 cm

vagy

7,28 m * (100 / 25) = 7,28 m * 4 = 29,12 cm

Igen, mondhatod, hogy csalás, de nem az, csak matek. Dolgozz okosabban, ne többet.

Szerkesztés

A szerkesztésnél ugyanígy kell eljárni, ahogy a mérésnél a rajzokat rajzoltad. Először a falakat húzd meg a megfelelő méretarányban, majd rajzold be a nyílászárókat, végül a nem bontandó elemeket. Ide méreteket és egyéb zavaró elemeket belülre ne írj, mert erre az alaprajzra rajzolni fogsz. A méreteket kívülre rakd, hogy tudd magad ellenőírzni.

Tipp: A jelöléseknél használhatod a szabvány ajtó, ablak, stb. jelöléseket. A valóság azonban az, hogy mivel pontosan tudod, hogy mi micsoda, itt fontosabb, hogy te értsd, hogy ami rajta van, az mi, így aszerint jelöld. Ha lakberendező vagy, mindenképpen nézz utána a szabvány jelöléseknek.

Valami ilyesmi fog belőle kikerekedni, ha készen vagy. Ezt fénymásold le néhány példányban, és az eredetire sose rajzolj, mindig csak a fénymásolatokra. A felmérésedet sose dobd ki, mert vannak rajta információk, amik a felszerkesztett alaprajzodon nem lesznek rajta feltétlenül (pl. ajtótokok vastagsága, belmagasság, stb.). Természetesen átvezetheted a felszerkesztett alaprajzra, de itt fontosabb az, hogy egy tiszta, rajzolható alaprajzod legyen, mint az, hogy minden információ rajta legyen.

Nappali felszerkesztett alaprajz

Az én rajzomon nem szerepel sok apróság, amikről feljebb írtam. Ennek egyszerű oka van, nem akarom, hogy zavarjanak a tervezésben. Későbbiekben a kandalló is zavaróvá vált, mert azt is áthelyeztem, és nem győztem kipingálni onnan. Ezen a ponton már tudnod kell, hogy mi megy és mi marad, ha semminek nem kell maradnia, tényleg ne rajzolj semmit az alaprajzra. Írd mellé, mint információt, hogy pl. van egy 70 cm széles kandallóbetétünk. Van egy klímánk, aminek új hely kell és ki kell találni, hogy a fűtésrendszer hogyan változik. Mint egyfajta listát, ami azokat az elemeket tartalmazza, amiről nem feledkezhetsz meg tervezés során.

Összefoglaló

Mire idáig eljutottál, két dolog lehetséges, elment a kedved az egésztől és megkeresel, hogy tervezzem meg a nappalidat. Vagy van egy felszerkesztett, jobb esetben több példányban lefénymásolt, méretarányos alaprajzod. A helyzet az, hogy nehezített pálya megfelelő eszközök nélkül, de laikusként nincs más választásod, vagy megtanulsz egy programot használni és azzal szerkeszted, vagy papíron ceruzával. Nekem ez a folyamat kb. egy órát vesz igénybe, mert több, mint százszor csináltam már. Neked ez lehet, hogy fél napodba fog kerülni, de ne keseredj el, az első néhány nekem is annyi volt, ez teljesen normális. Ezért érdemes helyiségenként haladni, a harmadik-negyedik után belejössz.

A következő részben az elrendezéshez szükséges zónákkal és funkciókkal fogunk foglalkozni.

Dorogi Zsuzsa

Több, mint tíz éve dolgozom lakberendezőként, 200+ projekttel a hátam mögött. Egy nappali lakberendezése számomra könnyű feladat, de tudom, hogy mennyi kihívást hordozhat. Ha szükséged van lakberendezői segítségre, keress bátran, írj nekem a Kapcsolat menün keresztül!